Zdroje energie a ich príjem pre rozvoj ľudského tela a mysle

V dobe COVIDu je dôležitejšie viac než kedykoľvek predtým čerpať pre rozvoj svojho tela a ducha tie správne zdroje energie. Sám nie som správny príklad, pretože som stále závislý od niektorých tých "neobnoviteľných" zdrojov, avšak základom úspechu je poznanie a uvedomenie a tak túto tému môžeme ako spoločne rozobrať, tak spoločne začať realizovať niektoré návyky spôsobov získavania tej ktorej energie. 

Ako som už teda spomenul v názve článku a v jeho úvode, rád by som sa zamyslel nad zdrojmi energie, ktoré človek môže čerpať pre rozvoj svojho tela a ducha, pre rozvoj svojej osobnosti. Všeobecne, napr. v priemysle, poznáme obnoviteľné a neobnoviteľné zdroje energie. Medzi tie obnoviteľné patrí voda, slnko či vietor, vzduch, alebo aj abstraktné ako pozitívne myslenie, úsmev či kreativita. Známe neobnoviteľné zdroje energie sú fosílne palivá ako ropa, plyn či uhlie. V súčasnosti je veľká diskusia o tom, že zem umiera a smeruje do zániku práve preto, lebo sa vo svete používa príliš veľký podiel fosílnych palív. Tento zdroj energie je navyše neobnoviteľný, nie je nekonečný a na jeho získanie je potrebná obrovská dávka ďalšej energie a rôznych finančných a ľudských zdrojov. Za to pri obnoviteľných zdrojoch energie ich stačí len efektívne získať a použiť. Vtedy sa život na Zemi predlžuje, pretože sa nenarúša jej prirodzený mechanizmus rozvoja. Navyše to je pre mnohých aj veľmi zaujímavé. Predsa len voziť sa na Tesle či mať doma slnečné kolektory a vyhrievať nimi vlastný bazén je veľmi prestížna predstava.

smilesjpg

Podobne to je aj s človekom. Každý má na výber, akým spôsobom dobíja svoju energiu. Je jasné, že človek nedokáže vydržať dlho bez mnohých vecí. Nedokáže vydržať dlho bez jedla, bez vody, ale aj bez spánku či bez slnka. Všetky tieto zdroje energie pôsobia na všetkých ľudí rôzne. Sú to neobnoviteľné zdroje energie človeka. Môžeme čerpať energiu napr. z Red Bullu, kávy alebo nikotínu. Tieto "povolené" závislosti nás však stoja peniaze. Potrebujeme ich vtedy, ak sme už na kraji svojho vyčerpania alebo, a to je horšie, v bežnú dennú či nočnú chvíľu, pretože je to naša závislosť. Sú neobnoviteľné, pretože sa jedného dňa, jednú chvíľu môže stať, že zrazu na túto závislosť napr. nebudeme mať peniaze. Ono, niekedy stačí, že tie peniaze len nebudú po ruke alebo ten zdroj mojej energie proste nebude k dispozícii. Zrazu si nemôžem kúpiť Red Bull, zrazu si neviem dopriať kávu alebo si nemám kde kúpiť cigarety či Iqos. Čerpaním neobnoviteľných zdrojov energie sa dostávame do štádia závislosti a vysokej miery rizika, že sa v danú chvíľu nepohneme z miesta. Podobne ako auto, ktorému dôjde benzín. Človek, ktorému dôjde energia, zomiera. Znie to drasticky, ale dlhodobá závislosť nás robí zraniteľnejšími a neprospieva ku našej dlhovekosti. Podobne ako Zem, ktorá súčasným spôsobom fungovania sa môže dostať na okraj prežitia. 

Energia sa však dá čerpať aj z obnoviteľných zdrojov, ktoré nás nič nestoja.

Patrí medzi ne voda, vzduch, slnko, pohyb či pozitívne myslenie. Áno, môžeme sa na nich stať závislými, avšak neposúvajú nás do takej miery rizika ako je to pri tých neobnoviteľných zdrojoch energie. Je to pozitívna závislosť. Ich čerpaním sa rytmus nášho tela prirodzene vyvíja a to prospieva ku dosiahnutiu vyššieho veku a väčšej miery spokojnosti so sebou samým. Veľmi dôležité pre správny príjem obnoviteľných zdrojov energie je náš vlastný pozitívny prístup. Ten je tu vďaka týmto obnoviteľným zdrojom, a obnoviteľné zdroje vieme príjmať vďaka pozitívnemu mysleniu a otvorenosti mysle. Znie to ako klišé, ale je to tak. So všetkými závislosťami a neobnoviteľnými, lacno kupenými zdrojmi energie sa spája skôr negativita ako pozitivita. Vychádza z toho skôr nešťastie a smola, ako šťastie a úspech. Dajme si ale pár príkladov.

CVIČENIE vo fitku vs. v prírode
Je rozdiel načerpať energiu vo fitku, do ktorého si platím drahé členské poplatky, a iné je si fitko robiť kdekoľvek sa nachádzam, zadarmo, hoc aj sám. V čase COVIDu je fitko zavreté, avšak vo cvičení doma či v prírode ma nikto neobmedzuje (niektoré opatrenia môžu mierne obmedziť pobyt v prírode). V oblasti cvičenia je teda oveľa dôležitejší samotný návyk cvičenia a nie miesto cvičenia. 

KÁVA vs. VODA
Ak pijem veľa kávy a málo vody, tak sa moje telo príliš odvodňuje a málo zavodňuje. Ak som na káve závislý, nebodaj 4-5 káv denne, som odkázaný na to, že si tú kávu urobím. Kofein mi dodá energiu, telo si na to zvykne. S vodou je to úplne jednoduché. Ak je zdroj vody, môžem jej piť koľko veľa chcem, nič zlé sa mi kvôli tomu nestane. Telo vodu vníma prirodzene a teda tu neexistuje závislosť. Ak je vody veľa, maximálne sa budem o niečo viac potiť, alebo o niečo častejšie chodiť na WC. Ak je vody málo, tak v týchto kritických situáciách stačí telu aj pár deci vody počas dňa, aby prežil. Vody ako zdroj energie je zatiaľ na Zemi (teda hlavne v našich končinách) dostatok. Žijeme luxusný život, lebo na Slovensku môžeme piť vodu aj z vodovodných kohútikov, môžeme ju používať dá sa povedať neobmedzene. Áno, niečo nás tá voda stojí, ale častokrát máme ku nej bezplatný prístup. 

coffeejpg

NIKOTÍN vs. VZDUCH
Ak fajčím a som zvyknutý na nikotín ako zdroj energie, tak som závislý. Navyše tým škodím nielen sebe, ale aj okoliu. Pojem čerstvý vzduch mi je vtedy cudzí, lebo moje pľúca čisté nie sú a teda aj občasný čerstvý vzduch mi nič v takom prípade nehovorí. Čo však ak zrazu nenájdem zapaľovač či oheň? Čo ak mi dôjdú cigarety? Čo ak mi dôjdu peniaze na cigarety alebo ich nie je kde kúpiť? Stávam sa závislý a môj príjem energie je ohrozený kvôli svojej vlastnej blbosti. Nefajčiari nepoznajú veci ako nikotín, oveľa viac si užívajú čerstvý vzduch a rôzne vône či chute. Len zo samotného vzduchu dokážu čerpať obrovské množstvo energie. Vôňa skvelého jedla či jeho chuť je oveľa viac inšpirujúca, lebo naše chuťové a pachové receptory sú čisté. Toto nám potom nikto nevezme, je to zadarmo a môžeme to realizovať kedykoľvek. Výsledkom je radosť zo života. 

forestjpg
Celý život som nefajčil a odmietal tento zlozvyk. Počas výšky a po nej som bol občasný fajčiar (zväčša tzv. párty fajčiar) a pred vyše takmer 4 rokmi som začal fajčiť pravidelne. Našťastie som potom objavil IQOS a tento zlozvyk bol zrazu úplne iný. Dokonca som pre spoločnosť Philip Morris začal pracovať a pomáhal som k tomu, aby si ľudia na Slovensku odvykli od fajčenia, buď úplne alebo prešli na túto lepšiu alternatívu. Najviac bol pre mňa však moment, kedy som skončil aj s Iqosom. Od roku 2021 už nie som závislý na nikotíne a ešte viac si užívam zdravý čerstvý vzduch, krásne vône a chuťe. Veľmi odporúčam všetkým.

Prirodzené zdroje energie


Celkovo medzi prirodzené obnoviteľné zdroje energie môžeme zaradiť aj veci, ktoré nie sú viditeľné. Môže to byť zdravý spánok, úsmev nášho dieťaťa, šťastie svojich rodičov, dobrá myšlienka z knihy alebo aj zaujímavý článok či film. Ja osobne vnímam na sebe, že mám veľmi dobrú energiu vtedy, keď niečo tvorím. Keď si niečo pozitívne predstavujem. Iným môže dodávať energiu napr. rýchlosť alebo aj napr. tma. Niekto čerpá obrovskú dávku energie vtedy, keď je sám, iný dokáže nasať energiu z ľudí okolo seba. 

Príjem energie

Jedna vec je zdroj energie a druhá je príjem energie. Príjem energie poznáme aktívny a pasívny. Princíp je rovnaký ako so všetkým v živote. Do aktívneho príjmu energie radím napr. rôzne činnosti či závislosti, ktoré vykonávame vedome s tým, že ich cieľom je získať energiu pre svoje telo či myseľ. Medzi pasívne príjmy energie patria spôsoby prijímania energie, ktoré mám vybudované podvedomo. Už nad nimi nemusíme aktívne premýšľať a pritom mi stále dodávajú energiu tak ako tie aktívne. 

Veľmi dôležité je pozerať na rozdelenia príjmu energie a nebyť závislým len na jednom z nich. Častokrát spomínana závislosť je fenomén človeka, ktorý to má ako prirodzenú formu vzťahu ku čomukoľvek. Preto, nie je problém byť závislý na istom zdroji a spôsobe príjmu energie, problém je ak to obmedzím na 1 dominantný zdroj. Zdroje energie pre svoje vlastné blaho treba striedať a čerpať z viacerých. Vtedy bude naše telo a myseľ vo vyrovnanom stave a nič nás len tak nerozhádže.

Podobne je to aj s peniazmi. Obnoviteľnosť v tomto poňatí je to, že peniaze generujú ďalšie peniaze. Ale nie vo vankúši. Nie v skrini či v trezore. Tam sa schovávajú väčšinou len tie, ktoré sú získané z nelegálnych zdrojov. Nie je dobré byť závislým len na jednom zdroji príjmu financií. Peniaze generujú peniaze napr. vhodným investovaním, kde sa zohľadňuje miera zisku versus miera rizika. Môžu sa teda obnovovať samé, alebo inak povedané, byť Vašim pasívnym príjmom. Obnoviteľnosť v tomto zmysle znamená mieru rizika, pasívny spôsob príjmu je zas úroveň zhodnotenia. Túto tému by som si nechal na ďalší článok.