6 dôvodov, prečo je iPad klávesnica Logitech Combo Touch lepšia ako Magic Keyboard od Apple

Keď začnete viac využívať svoj iPad na rôzne činnosti, časom si uvedomíte, že dokáže takmer dokonale nahradiť váš počítač. Aby však toto šikovné zariadenie od spoločnosti Apple splnilo všetky vaše potreby, je viac než vhodné mu zabezpečiť externú klávesnicu. Na trhu je viacero možností a aby ste ušetrili čas, po mojom prieskume som sa pokúsil porovnať to zdanlivo najlepšie s tým podľa mňa vhodnejším, funkčnejším, elegantnejším a finančne menej náročným riešením. Porovnal som Logitech Combo Touch s Apple Magic Keyboard.

1. Odpojiteľnosť obalu s iPadom od klávesnice

Logitech Combo Touch je zariadenie, ktoré sa skladá z 2 častí. Prvou je obal na samotné zariadenie, druhou je klávesnica s trackpadom. Obe sa prepoja magnetickým úchytom, čo ich jednak prepája dátovo a jednak to pripojí klávesnicu na batériu iPadu, čím sa vyhnete dobíjaniu samotnej klávesnice zo siete. Ak teda klávesnicu nepotrebujete, môžete si iPad v obale používať zvlášť. To pri Magic Keyboard nemáte, nakoľko na jednokusový Magic Keyboard jednoducho uložíte iPad bez akéhokoľvek obalu a fungujete iba v tomto jednom režime.

2. Funkčné klávesy bez zbytočných skratiek

Klávesnica podľa môjho názoru nemá slúžiť iba ako vstup pri písaní, ale aj ako pomôcka na rýchle ovládanie zariadenia. Hlavne narážam na svetelnosť obrazovky, hlasitosť či rýchly prístup ku ovládaniu multimediálnych súborov. Kým Magic Keyboard má 5 radov kláves a na ovládanie funkcií sa zameriava skôr na klávesové skratky, Logitech Combo Touch má aj 6. rad kláves. To umožnilo umiestniť do klávesnice funkčné klávesy na ovládanie iPadu. Nimi viete meniť jas podsvietenia klávesnice, jas obrazovky, hlasitosť, minimalizovať pracovnú plochu, vysunúť elektronickú klávesnicu (čo je podľa mňa zbytočné), spustiť hľadanie, ovládať multimédia či zamknúť iPad.

IMG_1524jpg

Čo sa mi ešte na Logitech Combo Touch pre 10,5” iPad páči, sú veľké klávesy šípok doprava a doľava, klávesa backspace namiesto delete a takisto mac klávesy Alt a cmd.

3. Elegantnejší materiál a prevedenie

Aj keď na farebnom a materiálovom prevedení Magic Keyboard nevidím nič zlé, prevedenie Logitech Combo Touch je podľa mňa oveľa elegantnejšie. Pôsobí manažérsky, je veľmi dobre kombinovateľné s inými farbami vášho štýlu a pôsobí zároveň aj dosť bezpečne. Po viac ako 3 mesiacoch používania nevidieť ani známku opotrebenia či odery a pod. Síce mi počas tejto doby ani raz iPad nespadol, aj tak mám z neho dojem, že vydrží minimálne tak dlho ako samotný iPad.

Ak používate s iPadom aj pero, na menšej verzii Logitech Combo Touch máte na hornej časti nad obrazovkou úchyt, do ktorého si pero vložíte. Pri väčšej verzii určenej pre iPad Pro 11”/12,9” je úchyt magnetický.

IMG_1525jpg

Čo sa týka samotnej klávesnice a komfortu pri písaní, s klávesnicou v Combo Touch som nadmieru spokojný. Za ideálnych okolností píšem rýchlosťou približne 250 znakov za minútu, s čím stúpajú aj zvýšené nároky pri kvalite kláves. Osobne nevidím takmer žiadny rozdiel oproti písaní na MacBook Pro a teda môžete mi veriť, vôbec sa nemusíte báť toho, že pod prstami nemáte “magic keys”. Tieto od Logitech vám určite vyčarujú na rukách čarovné prsty.

4. Široko použiteľný stojan iPadu

Ako som už písal, Logitech Combo Touch pre iPad 8.generácie, ktorý používam ja, sa skladá z 2 častí. To znamená, že samotný iPad v gumenom obale sa dá používať aj zvlášť. Na jeho zadnej strane je vyklápací stojan, ktorý sa dá rôzne polohovať. Môžete to tak použiť ako stojan pre pozeranie videí, rôzne si to položiť na nohy alebo pri práci s perom si ho polohovať v takmer horizontálnej polohe, čo vám zlepší ergonómiu.

IMG_9467jpg

Zaujímavú fintu som objavil pri ceste autom, keď si chceli deti pozerať stiahnuté videá na Netflixe. Vďaka tomuto stojanu som iPad šikovne umiestnil na palubovku s uchytením o vysunuté rádio. Veľká náhoda je dokonca to, že sa iPad v obale dokonale umiestnil na ovládacie kolieska autorádia, čím sa zabezpečila jeho stabilita pri zátačkách. Lepšie by to nevymyslela ani Hama.

5. Lepšia ochrana iPadu

Pre mňa zásadná vec pri iPade je jeho bezpečnosť a ochrana pri náhodnom páde. Sám iPad je tak tenký a krehký, že akýkoľvek pád by bol pre mňa nočnou morou. Čo sa mne osobne nepáči pri Magic Keyboard je fakt, že to slúži iba na funkciu písania. IPad na ňom drží síce pevne, magnetický, ale ak by vám celé zariadenie spadlo, hrozilo by nielen rozbitie iPadu ale aj samotného Magic Keyboard. Naopak, pri Logitech Combo Touch je samotný iPad napevno vložený do pogumovaného obalu, ktorý pri súčasnom použití ochranného sklad ochráni vaše zariadenie takmer na 100% (samozrejme neodvážim sa to skúšať). Aj vyhotovenie klávesnice je také, že mu pri páde nehrozí výraznejšie poškodenie. Na záver už len dodám, že vďaka magnetickému prepojeniu oboch častí je dobre chránené aj celé zariadenie s obalom a klávesnicou, ak by vám to padlo ako celok. Maximálne by sa asi tie 2 časti Combo Touch oddelili od seba navzájom.


IMG_1528jpg

6. Viac než polovičná cena

Priznám sa, prvým dôvodom kúpiť si Logitech Combo Touch bolo to, že je výrazne lacnejšie. Keď som si však začal študovať na internete jeho funkcie a použiteľnosť, hneď som došiel na to, že to nebude len o cene, ale najmä o tom, že mi jednoducho funkčne vyhovuje viac ako Magic Keyboard. Cena 159 eur versus 339 eur je potom už len čerešničkou na torte.

Čo je nevýhodou Logitech Combo Touch oproti Magic Keyboard?

– potreba väčšieho priestoru pre celé zariadenie (nakoľko Magic Keyboard si vyžaduje na stole iba priestor o veľkosti plochy klávesnice, Combo Touch potrebuje o niečo ešte oprieť aj samotný stojan)

– chýbajúci dodatočný USB-C/lightning port (v istých momentoch by sa zišiel, avšak aktuálne mi to nijak zvlášť nechýba)

– pri 10,9” verzii nemá trackpad celoplošný dotisk kliknutia (možno aj to je dôvod prečo trackpad využívam celkovo menej a plne ho nahrádzam dotykovou plochou iPadu)

– pri 10,9” verzii nie je možné klávesnicu prehnuť a používať spolu s obrazovkou na zadnej strane, na 11”/12,9” verzii to možné je (nevidím v tom však veľmi zmysel). 

ZHRNUTIE:

Pred kúpou Logitech Combo Touch som si pozorne preštudoval všetky typy klávesníc pre iPad od mnohých výrobcov. Mojim zámerom bolo kúpiť maximum funkcií pri najlepšom dizajne za najnižšiu cenu. Combo Touch od firmy Logitech som si “zaľúbil” na prvý pohľad a doteraz ma absolútne nesklamal. Aj keď na pohľad vyzerá Magic Keyboard veľmi dobre a ja sám by som si ideálne kupoval všetko od značky Apple, nemusí to tak byť nasilu vo všetkých prípadoch. Vždy je dobré urobiť finálny úsudok podľa toho, čo vám najviac vyhovuje. Predsalen, je mnoho šikovných firiem, ktoré úspešne konkurujú výrobkom od Apple a Logitech jednoznačne patrí medzi nich. Podobne uvažujem pri všetkých doplnkoch, ktoré som si ku iPadu zabezpečil. V ďalšom dieli by som zhrnul pár ďalších doplnkov do 1 článku. Zhrniem v ňom aktívne pero, brašňu a ďalšie doplnky.