11 rýchlych tipov pri používaní iPadu PRO 12,9” pri (kreatívnej) práci

1. Poznámky a plánovanie projektov v appke Agenda

2. Kopírovanie cez schránku môžete aj medzi zariadeniami

3. Subory na iCloude sa nikdy nestratia a sú vždy po ruke

4. Externý harddisk vám pomôže s archiváciou

5. S Logitech Combo Touch - klávesnicou, trackpadom a obalom v jednom - si vytvoríte dokonalé pohodlie

6. USB-C vás rýchlo napojí na čokoľvek

7. Apple pencil vám uľahčí prácu

8. Vo video appke Lumafusion sa ľahko pohráte s videami

9. Bezdrôtový AirPlay na TV vám rozšíri obraz

10. Fotky upravíte rýchlo cez appku Snapseed

11. Rozdelením práce do jednotlivých appiek a nastavením režimov v mobile sa plne sústredíte na prácu


Pozrime sa na jednotlivé body bližšie:

1. Poznámky a plánovanie projektov v appke Agenda

Jednoduchú appku “Notes” pozná a používa v rámci Apple zariadení asi každý. Dokážete si poznámky rozdeliť do jednotlivých zložiek a otagovať si ich. Nedávno som však objavil appku Agenda., ktorá toho ponúka oveľa viac. Poznámky si môžete rozdeliť nielen do zložiek ala Kategórií, ale ísť aj ďalej a v každej kategórií si poznámky deliť do Projektov a v každom projekte vytvárať samostatné poznámky na stránke daného projektu. Tak sa dostávame až do 3 úrovní, vďaka čomu máte vždy prehľad o každom projekte. To všetko máte v appke ZADARMO. Jednotlivé poznámky si potom v platenej verzii appky môžete zaznačiť aj do kalendára s pripomienkami. Appka agenda existuje nielen na iPhone a iPad, ale dokonca aj v MacBooku.

Vďaka appke Agenda si tak môžete jednoducho organizovať svoje projekty a jednotlivé myšlienky či rozpracované nápady.

2. Kopírovanie cez schránku môžete aj medzi zariadeniami

Po update iOS 15 som si veľmi rýchlo zvykol na to, že kopírovanie do schránky funguje už aj medzi jednotlivými zariadeniami. To mi veľmi pomáha najmä vtedy ak si viem rýchlo zapísať dlhší text cez iPad či MacBook a cez mobil ho nahodiť napríklad do nejakej appky, ktorá nemá plnú podporu či dokonalé rozhranie mimo iPhone (napríklad tvorba príbehov na Instagrame). Funguje to rýchlo, všetkými smermi.

3. Subory na iCloude sa nikdy nestratia a sú vždy po ruke

Ak nie ste náročný užívaľ iPadu, lámete si hlavu, či musíte zaplatiť extra príplatky za väčší harddisk. Totižto len samotné fotky či videá dokáže vaše zariadenie zahltiť za pár mesiacov a vy sa potom boríte triedením súborov a premazávaním nezaujímavých. Ono, isté upratovanie v súboroch nikdy nie je na škodu, avšak platené úložisko na iCloud vás dokáže zbaviť týchto stresov. V základnom balíku 200GB, v rozšírenom 2TB a to do 10 eur mesačne. Vaše súbory sú nielen archivované, ale vaše zariadenia (a to myslím aj iPhone aj iPad) sú ušetrené hlášky “Plný disk”. Plný disk totiž dokáže nielen znemožniť ďalšie fotenie či točenie, sťahovanie aplikácii a pod., ale dokáže aj spomaliť celé zariadenie. Ak potrebujete okamžite s iPhonom veľa točiť v 4K alebo ak v iPade spracovávate viacero dlhých video projektov v jednom čase, vtedy si určite zadovážte harddisk o kapacite aspoň 512GB. S 1TB iPadom PRO máte síce väčšiu RAM (až 16GB), to však reálne pri práci asi nevyužijete, úplne stačí v prípade strednej náročnosti aj 256GB (ako mám ja), pretože všetky ukončené projekty si z disku a z aplikácii proste zmažete a presuniete, čím uvoľníte miesto pre nové projekty. Je to asi podobné ako s vašim mozgom. V pamäti v hlave stačí mať základnú os projektov, ale staré veci so všetkými detailami jednoducho z hlavy musia vyfučať, aby bolo miesto pre ďalšiu tvorbu.

4. Externý harddisk vám pomôže s archiváciou

iCloud je super na rýchlu automatickú archiváciu, ale posledná časť predošlého bodu si bude vždy vyžadovať externý harddisk. Odporúčam si kúpiť taký, ktorým sa jednoducho cez USB-C pripojíte k iPadu (na iPhone odporúčam prikúpiť Lighining to USB-C). Tam si prehľadne ukladajte všetky projekty podľa času vzniku. Pozor: koncovka USB-C nemusí pasovať do iPadu skrz jeho obal, o ktorom píšem dlhšie, preto si skontrolujte hrubku plastu okolo USB-C koncovky.

Navyše, ak pracujete s programom Lumafusion na úpravu videí, ten dokáže pracovať aj so súbormi na externom úložisku a to vám tiež ušetrí peniaze na veľkú kapacitu harddisku samotného zariadenia, pretože si to neukladá projekt do medzipamäte.

5. S Logitech Combo Touch - klávesnicou, trackpadom a obalom v jednom - si vytvoríte dokonalé pohodlie

Nemôžem si pomôcť, ale iPad bez dodatočnej pevnej klávesnice by bol pre mňa stále iba istou kreatívnou “hračkou”. Ja píšem rýchlosťou asi 300 znakov za minútu a bolo by hlúpe moje rýchle prsty nevyužiť. Dodatočnou klávesnicou sa iPad vo vašom mozgu tvári viac ako pracovný než herný nástroj, čo v dlhodobom horizonte určite oceníte.

Ak si teda plánujete kúpiť ku iPadu dodatočnú klávesnicu, odporúčam vám zvoliť zariadenie, ktoré spĺňa viac požiadaviek ako len písanie samotné a zároveň, nevoliť hneď prvú značkovú a dosť drahú voľbu Apple Magic Keyboard. Pekný názov, krásny dizajn, ale z funkčného hľadiska to zďaleka nie je to najlepšie na trhu (viac o tom samostatný článok TU). Logitech Combo Touch totiž okrem klávesnice ponúka aj perfektný trackpad prispôsobený iOS a Apple zariadeniu, kompletnú ochranu iPadu pred pádom vďaka celogumenému obalu a zároveň jednu z TOP výhod - oddeliteľnosť klávsenice od iPadu rýchlo a ľahko. Po oddelení iPadu máte v ruke mobilné zariadenie, ktoré je plne chránené vo svojom obale. To je jedna z hlavných vecí (okrem samotnej ceny), čo mi na Apple Magic Keyboard vadí. Ja osobne mám často suché ruky a síce krásny, ale klzký povrch iPadu by určite skôr či neskôr spôsobil pád a vyklznutie z rúk. Menšou nevýhodou je akurát o niečo vyššia váha zariadenia aj s obalom než bez neho.

IMG_1527jpg

6. USB-C vás rýchlo napojí na čokoľvek

iPad PRO 2021 je prvé a jediné zariadenie od Apple, ktoré funguje na USB-C a nie na lightning konektore. Možno je to predzvesť ďalšieho vývoja Apple zariadení, v každom prípade to má svoje nepopierateľné výhody, nakoľko vďaka tomu je iPad napojiteľný na oveľa širšie spektrum ďalších zariadení. Vďaka portu THUNDERBOLT 4 tak pripojíte okrem rôznych diskov či čítačiek aj externý monitor.

Ak máte napríklad čítačku pamätových kariet s USB-C koncovkou, gigabajty fotiek zo zrkadlovky stiahnete do iPadu v priebehu pár desiatok sekúnd a ihneď ich vidíte. Naozaj iba pár klikov oproti tomu, akoby ste napájali zrkadlovku na PC cez nejaké napr. Canon aplikácie a čakali kým sa všetko naimportuje.

7. Apple pencil vám uľahčí prácu

Používať iPad pri práci, najmä tej kreatívnej, a nemať po ruke dotykové pero, to by bolo akokeby ste mali rodinné auto bez batožinového priestoru. Je to proste blbosť a to nemusíte byť ani profesionálny grafik, ktorému sa pero extrémne hodí. Dotykové pero vás jednoducho posúva do ďalšej dimenzie práce s mobilným zariadením. V tejto oblasti je pre mňa jednoznačne najlepšia voľba ostať pri značke Apple s jeho Apple Pencil. Bezdrôtovo sa nabíja, má silný magnet na uchytenie a tichučký dotyk s obrazovkou. Jediná škoda, že nebolo po ruke v obchode čierna alebo Space grey verzia, ktorá by môjmu iPadu v šedom obale viac sekla. Samotné pero ja najviac využívam pri práci s video editorom Lumafusion. Ten, kto nepoužíva MacBook, asi nepochopí to ako môžu “eplaci” nepoužívať myšku. Tuto v prípade iPadu musím uznať, že pomer používania prstov na dotykovej obrazovke, používania trackpadu a používania dotykového pera je vcelku vyrovnaný. Dokonca som chvíľu zvažoval dokúpiť Apple Mouse, ale tú si kúpim asi iba v prípade, že by som používal v domácnosti stolový Mac Mini a myška by mala tak dvojité využitie.

IMG_5294JPG

8. Vo video appke Lumafusion sa ľahko pohráte s videami

Ak máte tvorivú dušu, video viete upravovať naozaj rôznymi spôsobmi, ale rozhodne za ten najlepší a najdostupnejší v súčasnosti považujem program Lumafusion, ktorý si viete stiahnuť na iPhone a iPad. Na samotnom telefóne odporúčam používať iné aplikácie, ktoré fungujú na princípe automatickej úpravy s pomocou šablón, spomeniem napr. Lightcut či Capcut, no ak ide o iPad, zatiaľ jednoznačne vyhráva Lumafusion, program, ktorý zvládne aj profesionálnu úpravu a používa ho množstvo youtuberov a vlogerov. Appka sa príjemne ovláda rukou aj perom, má množstvo funkcií a je veľmi intuitívna. Naučiť sa v nej robiť môžete v pohode aj sami, no aj s pomocou množstva návodov priamo z ich tutorialov, či z youtube videí. Na jej časovej osi zvládnete pracovať až so 6 obrazmi a 6 zvukmi súčasne, pripravíte v nej krátke efektné videá či animácie, ako aj náročnejšie projekty, ako sú svadby či dlhšie video blogy. Jedno 17 minútové video som v Lumafusion pripravil a pracovalo sa mi s tým veľmi ľahko. Dokonca na staršom menšom iPade som zvládol spracovať aj vyše hodinový video rozhovor. 

Táto appka stojí iba 30 eur, čo je oproti 300 eur za Final Cut Pro X (FCPX) na MacBooku len desatina ceny a jej ovládanie vďaka dotykovej obrazovke je neporovnateľne lepšie ako FCPX, aj keď je pravda že táto je na ešte profesionálnejšej úrovni. Lumafusion však dokáže exportovať súbor aj do formátu vhodného pre FCPX a tak si časť roboty aj profesionál môže urobiť “na ceste” a finálne úpravy spracovať do úplnych detailov v appke na MacBooku.

9. Bezdrôtový AirPlay na TV vám rozšíri obraz

Zdá sa vám takmer 10 či 13 palcová obrazovka iPadu malá? Prehoďte si obraz cez airplay na TV či externý monitor použitím Apple TV. Zrkadliť môžete celú obrazovku alebo napríklad v programe Lumafusion iba video náhľad. Je to až neuveriteľne rýchle, o niečom takom som roky dozadu pred používanim zariadení značky Apple iba sníval. V tom sa mi práca cez iPad páči - jednoducho tvoríte akokoľvek, kdekoľvek a na čomkoľvek. Môžete tvoriť postojačky s iPadom v ruke, môžete tvoriť v polohe ležmo, ale aj na pracovnom stole. Môžete s ním v ruke bezdrôtovo prezentovať na projektor či pri oddychu ním ovládať TV pri pozeraní filmu. V závislosti od kvality TV sa môže stať, že vysielané video bude mierne sekať.

IMG_2506jpg

10. Fotky upravíte rýchlo cez appku Snapseed

Najprv na takú rýchlu, neskôr aj na poloprofesionálnu úpravu fotiek som objavil perfektnú bezplatnú aplikáciu Snapseed, za ktorou stojí spoločnosť Google. Rôzne typy fotiek upravíte jednoducho a rýchlo aj cez iPhone či iPad. Štandardné úpravy sú doplnené o prednastavené formáty a o efektné nástroje, ktoré potrebujete na to, aby ste aj z obyčanej fotky urobili krásny záber vhodný na sociálne siete. Viete upraviť fotku selektívne v jednotlivých bodoch na fotke, šikovne urobíte rozostrenie vybranej časti fotky alebo do fotky poľahky vložíte text či iný obrázok. To všetko s možnosťou úpravy fotiek v RAW formáte a exportu bez straty rozlíšenia. Povedal by som, že táto appka v mnohých aspektoch veľmi konkuruje platenej appke Lightroom. U mňa je to jedna z TOP aplikácií na telefóne či iPade, ktorú využívam fakt na dennej báze, podobne ako program Canva.

9D494ACE-C1C2-4D71-9604-B75A38691051jpeg

11. Rozdelením práce do jednotlivých appiek a nastavením režimov v mobile sa plne sústredíte na prácu

Na záver je tu bod, ktorým by som chcel zdôrazniť to, že ak je vaša práca dennodenne založená na tvorbe, určite je iPad skvelý doplnok ku práci, ba dokonca dokáže podľa môjho odhadu aspoň na tých 80% nahradiť počítač. Operačný systém iOS pre iPad je totiž stále lepší a lepší a jeho rôzne updaty priblížujú prácu s iPadom bežnému počítaču. Stále to nie je 100% a preto takýto režim vhodne zvážte. Ako tvorivý typ sa potrebujete často sústrediť v jednom čase na jednu činnosť, no zároveň rýchlo tieto tvorivé činnosti striedať. Pri každej aplikácii si zvolíte typ ovládania, či už s pomocou klávesnice alebo ovládaním prstom či perom. A to je variabilita, ktorú ponúka iba iPad.

Kým doteraz som mal v MacBook v Safari prehliadači otvorený gmail, bežný facebook, instagram, ďalší e-mail, biznis Facebook, youtube a plno iných kariet, každý z týchto programov som využíval v istom “internetovom” móde a vždy som mal dojem, že robím všetko všade a naraz. Skrz prácu na iPade si viete tieto činnosti od seba oddeliť a lepšie sa sústrediť na jednotlivé činnosti. Navyše aplikácie ako také ponúkajú často lepšiu ovládateľnosť a aj viac funkcií. Ak máte zapnutý režim “Nerušiť” (rovnako aj na telefóne), tak vás nebude vyrušovať aktivita niekoho iného, keď vy tvoríte (napr. messenger).

Čo mi však napríklad pri kreatívnej práci s iPadom chýba?

  • zaheslovanie skrytej zložky s fotografiami (občas si nejaké fotky chcete odložiť do skrytej zložky, no čo z toho, ak tá zložka sa v podstate kedykoľvek bez hesla dá otvoriť)
  • zálohovanie iCloudu s rozdelením foto a video (bolo by super mať možnosť vybrať, nech si iCloud berie iba fotky, aby ste si videa mohli sami odkladat na externý disk - to by bolo vhodné najmä pri dlhších videách)
  • rýchly prístup k médiam v iCloude (napr.v Meta business manažéri nie je možnosť výberu fotky z “Files” ale iba spomedzi fotiek)
  • niektoré aplikácie neumožňujú súčasné zobrazenie 2 okien v režime rozdelenej obrazovky (napr. aplikácia Agenda spolu s Canvou)
  • pri posielaní súborov z iPhone do iPad cez airdrop by som uvítal to, aby mi na iPade vyskočila možnosť výberu cieľovej destinácie pre uloženie súborov (fotky mi napríklad rovno vloží medzi fotografie, ale ja by som chcel napríklad možnosť výberu Files a tam zvoliť napr. externé úložisko)
  • niektoré webstránky v Safari zmenia zobrazenia a komplikujú prácu na stránke (napr. wordpress alebo aj websupport úprava príspevkov v blogu) - väčšinou to súvisí s pridávaním fotiek
  • Aplikácia Canva sa cez iPad zvláštne posúva a nie je tak plynulá ako aplikácia priamo na MacBooku
Operačný systém na iPad sa neustále vyvíja a verím, že mnoho rôznych nedokonalosti postupne firma Apple vylepší. Verím, že vám moje tipy pomohli a ak vás inšpirovali v čo i len 1 bode, tak som za to rád.